Klimatyzacja do serwerowni

Powrót do strefy wiedzy

 

Klimatyzacja do serwerowni

 

Dobór wydajności urządzeń do pomieszczeń serwerowni jest zawsze indywidualny. Obliczając zapotrzebowanie na wydajność chłodniczą urządzenia, kierujemy się mocą zainstalowanych urządzeń a nie powierzchnią pomieszczeń, jak to ma miejsce w domach czy biurach.klimatyzacja do serwerowni rys 1

Przy wyborze klimatyzatora do serwerowni warto zwrócić uwagę na pojęcia “wydajność jawna” (odczuwalna) i “wydajność utajona” (nieodczuwalna). Wydajność jawna urządzenia to wydajność potrzebna do odebrania ciepła oddawanego na podstawie konwekcji i promieniowania, bez zmiany zawartości wilgoci. Dobierając urządzenia do pomieszczeń technicznych należy brać pod uwagę wyłącznie wydajność jawną urządzeń. Dla zwykłych urządzeń klimatyzacyjnych wydajność jawna może być mniejsza nawet o 30% od wydajności podajnej przez producenta. Niektórzy producenci przygotowali w swojej ofercie urządzenia specjalnie do pracy w serwerowniach. Takie urządzenia mają współczynnki wydajności jawnej >0,9 co oznacza, że wydajność podana przez producenta jest zgodna w ponad 90%.

klimatyzacja do serwerowni rys 1.2

Kolejnym ważnym aspektem chłodzenia serwerowni jest zabezpieczenie się na wypadek awarii, poprzez montaż dodatkowego klimatyzatora awaryjnego. Najlepiej, aby dwa klimatyzatory pracowały naprzemiennie, w cyklach np. co 24 godziny. W przypadku przekroczenia wyznaczonej temperatury, załącza się drugi klimatyzator. Taki układ pracy nazywamy rotacją z redundacją.

 

klimatyzacja do serwerowni

 

Dobrze jest zdecydować się na urządzenia o rozbudowanej auto-diagnostyce z możliwością informowania o awariach przez SMS lub z funkcją kontroli wycieków czynnika chłodniczego. Pozwala to zareagować zanim urządzenie przejdzie w stan awarii.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress