Ogrzewanie klimatyzacją

Wróć do strefy wiedzy

Ogrzewanie klimatyzacją

Jeszcze parę lat temu klimatyzacja służyła wyłącznie do chłodzenia pomieszczeń. Na dzień dzisiejszy technologia grzania przez urządzenia klimatyzacyjne rozwinęła się do tego stopnia, że świetnie uzupełniają konwencjonalne systemy grzewcze, a nawet je zastępują.

ogrzewanie klimatyzacją 1

Obecnie na rynku trudno jest dostać klimatyzator tylko chłodzący i z reguły są to już urządzenia specjalistyczne do pomieszczeń technicznych.

Należy zwrócić uwagę na możliwości grzania przez różne typy klimatyzatorów. Klimatyzatory konwencjonalne mogą pracować bez szkody dla urządzenia przy temperaturze zewnętrznej do -5ºC. Inverterowe urządzenia klimatyzacyjne najczęściej pozwalają na grzanie do temperatur -15 ºC, jednak konieczne jest zabezpieczenie agregatu klimatyzatora dodatkową grzałką tacy ociekowej jeżeli urządzenie ma pracować przy silnych mrozach. Wynika to z faktu, że wymiennik jednostki zewnętrznej ulega oblodzeniu i zbyt duża ilość nagromadzonego lodu potrafi doprowadzić do zmiażdżenia i popękania rurek wymiennika, a awaria tego typu nie jest objęta gwarancją.

Następną ważną sprawą jest wydajność grzewcza urządzeń klimatyzacyjnych, która spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej. Wydajność grzewcza podana w katalogach jest dla temperatury zewnętrznej +7ºC, tak więc klimatyzator o wydajności grzewczej 3,2kW, przy temperaturze 0ºC, będzie posiadał około 2,5kW a przy 15 stopniowym mrozie będzie to już zaledwie 1kW.

Można kupić klimatyzator o większej wydajności niż wynika z bilansu chłodniczego lub zainwestować w klimatyzatory zaprojektowane z myślą o grzaniu. Dla małych wydajności Mitsubishi Electric przygotowała modele z serii MSZ-FD VABH, które zachowują nominalną wydajność grzewczą nawet przy -15 ºC, a dolna granica grzania to -25 ºC. Natomiast dla wydajności 7kW i większych Mitsubishi Electric posiada linię ZUBADAN o takich samych parametrach, która jest dedykowana do rozwiązań komercyjnych oraz pomp ciepła powietrze-woda.

ogrzewanie klimatyzacją 2

W ofercie posiadamy także klimatyzatory Fuji Electric serii LT przeznaczone do grzania o nieco niższych parametrach o zakresach wydajności 3,2 i 4,0kW wydajności grzewczej.

ogrzewanie klimatyzacją 3

Takie urządzenia mogą stanowić jedyne źródło ciepła i posiadają bardzo wysoką efektywność grzewczą.(nawet 5,25kW ciepła z 1kW energii elektrycznej).

Kolejną zaletą są fabrycznie zainstalowane grzałki zabezpieczające klimatyzator przed silnymi mrozami, oraz krótkie cykle odszraniania, które zmniejszają zużycie energii.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress