Rodzaje klimatyzatorów

Powrót do strefy wiedzy

Rodzaje klimatyzatorów


W zależności od sposobu montażu, zastosowania, możliwości technicznych pomieszczenia, klimatyzatory dzielimy na:

Klimatyzatory ścienne – najczęściej kojarzona z klimatyzacją jednostka. Szeroki wybór kształtów, kolorów oraz niska cena zagwarantowały dużą popularność tego rozwiązania. Obecnie producenci prześcigają się w ergonomice i estetyce tych urządzeń i oferują rozmaite kolory paneli począwszy od lustrzanych, przez elegancki metal i na jednostkach przypominających obrazy skończywszy. Dzięki temu zastępują dotychczasową sterylną biel, która często nie pasuje do barwnych wnętrz.

Klimatyzator ścienny

Klimatyzatory kasetonowe – przeznaczone do montażu w podwieszanych sufitach. Najczęstszym miejscem gdzie stosuje się to rozwiązanie są biura i lokale usługowe, gdzie występuje duża, otwarta, powierzchnia. W takich sytuacjach stosowanie wyżej wymienionych klimatyzatorów ściennych nie zapewniało by wystarczającego komfortu, z racji ograniczonej przez wymogi komfortu siły nawiewu klimatyzacji.

Klimatyzator kasetonowy

Klimatyzatory kanałowe – należą do najdyskretniejszych rozwiązań. Jednostka wewnętrzna pozostaje ukryta w przestrzeni międzysufitowej lub w pomieszczeniu technicznym, a transport powietrza odbywa się za pomocą kanałów wentylacyjnych. Zaletą tego rozwiązania jest łatwe skojarzenie klimatyzacji z wentylacją, jednak należy pamiętać, że takie rozwiązanie powinno być planowane na etapie budowy, ze względu na konieczność poprowadzenia kanałów wentylacyjnych.

Klimatyzator kanałowy

Klimatyzatory podstropowe – są urządzeniami dużej mocy stosowane najczęściej w sklepach lub lokalach gdzie występuje większe zapotrzebowanie na zimno lub duża kubatura wymagająca silnego nawiewu, a nie ma możliwości zastosowania klimatyzatorów kasetonowych lub kanałowych. Zaletą tego rozwiązania jest zastosowanie jednej centralnej jednostki o wysokiej wydajności, która może zastąpić kilka ściennych klimatyzatorów.

Klimatyzator podstropowy

Klimatyzatory okienne – zbudowane w technologii tzw. monoblock – nie występuje tutaj podział na jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną. Zaletą tego rozwiązania jest brak przewodów na elewacji budynku. Brak połączeń między jednostkami eliminuje ryzyko ulotnienia się czynnika chłodniczego. Urządzenie to nie wymaga specjalistycznego sprzętu, dzięki czemu można zainstalować klimatyzator samodzielnie. Jednak rozwiązanie to jest znacznie mniej popularne, ze względu na konieczność przebudowy okna, tak aby strona wysokiego ciśnienia znajdowała się na zewnątrz budynku, a część niskiego ciśnienia (chłodząca) wewnątrz.

Klimatyzator okienny

Klimatyzatory Multi Split – to układ pozwalający na podłączenie kilku jednostek wewnętrznych do jednego agregatu. Obecnie producenci umożliwiają podłączenie kilku jednostek dowolnego typu, to znaczy że jeden agregat może jednocześnie obsługiwać jednostkę typu ściennego, kasetonowego i kanałowego. Zakres wydajności takich rozwiązań wacha się od 4 do 16kW i pozwala podłączyć nawet 8 jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej.

Klimatyzatory Multi Split

Systemy VRF – to modułowy system klimatyzacji, w którym do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć wiele jednostek wewnętrznych, ilość przepływającego czynnika chłodniczego jest płynnie regulowana zgodnie z zapotrzebowaniem (ilością włączonych jednostek wewnętrznych). Są to najnowocześniejsze rozwiązania o wysokich wydajnościach przeznaczone dla dużych i nowoczesnych obiektów, gdzie scentralizowana klimatyzacja stanowi najlepsze rozwiązanie gwarantujące estetykę oraz komfort zarówno latem jak i zimą. Zakres wydajności takich systemów zazyna się przy 20kW i kończy przy 900kW.

Systemy VRF

Dzięki regularnym szkoleniom oraz zdobytym certyfikatom autoryzacji wiodących producentów, mają Państwo gwarancję jakości i profesjonalizmu wykonywanych przez nas prac.


Powrót do strefy wiedzy

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress